אלדד יניב

אלדד יניב, 48, נשוי לליאור, אבא לעומר, יותם ורוני. מאמין באחריות חברתית ובתיקון, אישי ולאומי.

בפייסבוק:

בטוויטר:

הירשמו לעדכונים בדוא"ל:

פניית פרסה, פרק 10: מאיפה יש לפואד מיליונים לפנטהאוז?

"דחילק, הם משפדים אותי״, אמר פואד וזימן אותי בדחיפות ללשכתו. ״איילת כבר תסדר משהו לנגב ולהרטיב את הגרון. בוא״. עסקים, כספים ו״צדיק״ אחד: מאיפה יש לבנימין בן אליעזר מיליונים לפנטהאוז ביפו?

"המלך רוצה אותך", הוציאה אותי איילת מהמיטה עוד לפני שהספקתי להתמתח. "קח אותו" אמרה ראש לשכתו המיתולוגית של פואד, והקול שלה מהצד השני של הבלקברי התחלף בקולו. "דחילק", הוא גער בטלפון, ״הם משפ-דים אותי! מ-ש-פ-ד-י-ם. לפי דעתי והערכתי הם רוצים לראות אותי בחקירה ויהי מה, ולמחוק אותי פעם אחת ולתמיד מהמפה. אתה יכול לבוא מהר? איילת כבר תסדר משהו לנגב ולהרטיב את הגרון. מה זה נהיה פה, לבנאדם אסור כבר לסחוב וויקאנד בקזחסטן עם הבן?"

את בנימין (פואד) בן אליעזר, פגשתי נסער ונרגש כמה שנים קודם לכן, בבוקר התבוסה שלו לאברהם בורג בפריימריז למפלגת העבודה. גם אז טלפון דומה מאיילת הוציא אותי מהמיטה בערך באותה שעה, רק שליאור ואני גרנו בדירה אחרת עם התאומים שלנו, עומר ויותם שזה עתה נולדו. תבוא אצלי ככה בעוד שעה, שאל-קבע פואד. אז קמתי, התקלחתי, קפה – ובאתי? ברור שבאתי. רצתי. לפעמים אני נזכר ושונא איך השארתי את ליאור אחרי הבקבוק הראשון אבל לפני השני, כשהיא עם שניים, קסומים ומרגשים, שמתעוררים רעבים ובוכים בדיוק באותו הזמן. ואני עם עצמי. הולך לאסוף עוד כסף בלי להביט לאחור. יהיר ומנותק במסלול המראה והתנגשות עם העולם.

עדכנתי את רונן, אחי ושותפי למשרד עורכי הדין שרק פתחנו, שסוף סוף יש לנו לקוח ראשון משמעותי, הידד: Rainmaker אמיתי. אבל כשהגעתי ללשכת שר הביטחון לא הייתי שם לבד: לא רק אני זיהיתי הזדמנות וספרתי דולרים על החשבון. מלבד מקורביו ופעיליו, היו שם גם עורכי הדין רם (רמי) כספי ונבות תל צור והחוקר הפרטי מאיר פלבסקי. היה שם גם איש העסקים שי אופיר, שאת הונו הגדול עשה ממכירת תאורת כבישים בפרויקטים הממשלתיים הכי גדולים במדינה, גם בימים שבן-אליעזר היה שר ואחראי על התשתיות. אופיר, לפני שפשט את הרגל, היה חבר "קרוב קרוב" של פואד – החבר עם הכיס שתמיד פתוח.

הרמטכ"ל והקצינים בדיוק יצאו מדיון ביטחוני דחוף, כי האינתיפאדה השנייה הייתה בשיאה. אבל אנחנו השתחלנו פנימה לעניין שבעיני פואד היה לא פחות רציני: האינתיפאדה במפלגת העבודה. יימח שמו, גנב לי בלילה את המפלגה, פתח פואד שולחן עם כל טוב. רמי, למה אתה לא לוקח ביצה? אמר ושפך חביתה וסלט וגבינה, וסידר צלחת לכספי, שלפעמים העביר ימים שלמים בלי לטעום פירור. הם הביאו את כל הקלפיות מהמגזר למשרד של ה"ג'אחש" בעכו, וספרו מחדש את כל הארגזים.

פואד דיבר בקודים שלו, שכולנו הבנו. יימח שמו זה אברהם בורג. ה"ג'אחש" הוא סאלח טריף – איש ציבור, שר וחבר הכנסת עם המעטפות, שלימים יורשע בשוחד, מרמה והפרת אמונים. המגזר אלה הדרוזים, ששנים ניצחו בשביל פואד בכל בחירות מחדש והפעם ערקו לצד השני. "ספרו מחדש" זה כמו שאבא חושי, ראש עיריית חיפה המיתולוגי, טען פעם כי במפלגת העבודה קלפי נודדת היא קלפי חושבת. קלפי שמתעכבת לעצירה בתחנת התרעננות – היא אחת שמחשבת מסלול מחדש.

כבר באותו יום בלמנו את ועדת הבחירות במפלגת העבודה מלפרסם את התוצאות. בורג, היו"ר הנבחר על הנייר, נשאר בביתו שבנטף, ואנחנו צללנו לעבודה: שכרנו חוקרים פרטיים, הקלטנו כל מה שזז והחתמנו חברי מפלגה על תצהירים. עברנו לגור בבית הדין של המפלגה עם השם המצחיק: המוסד לבירור עתירות. הלילות הפכו לימים, שהפכו לשבועות, שהפכו לחודשים. רונן אחי שאל אותי: נו, אז מה יהיה עם שכר הטרחה? רק פתחנו משרד ויש לנו ארנונה. ואני שאלתי את רמי כספי: נו, אז מה יהיה עם שכר הטרחה? רק פתחנו משרד ויש לנו ארנונה.

אחרי מאבק משפטי ארוך ומתיש בוטלו הבחירות הפנימיות ונקבעו חוזרות. בינתיים טריף ופואד שחטו כבש, והדרוזים לא חזרו להצביע בעד בורג, אלא נשארו בבית. פואד נבחר ליושב ראש, ואני הוצנחתי כיועץ המשפטי של מפלגת העבודה. רמי כספי ימונה למתווך במשברים עתידיים בין שני הרים, ראש הממשלה אריאל שרון ושר הביטחון פואד. הוא עוד יקבל הרבה תמונות בעמודים הראשונים של העיתונים עם "ראשי המשק" שגייס למאמץ המלחמתי – ועוד יתגייסו לכיסו ולשכר טרחתו בימים רגילים. בקיצור, יש תמורה לאגרה ופרנסה לכולם ושכר הטרחה שלנו שנרשם בהקפה נפרע ביד רחבה ובנדיבות גדולה.

יום עבודה של מלך

"תהיה קרוב, עם פואד יהיה לך טוב", אמר לי בן אליעזר באותן השנים, כשמשרדי התרחב והשמין, מלקוחות שהוא לא הפסיק להזרים. עוד עיריות ועוד מועצות מקומיות ואזוריות ועוד מפעלים ביטחוניים ועוד תיקים שמנים. כל החברים. כל המכרים. כל מה שהיה בשליטה אצלו או מי שעשה לו מיפקד במפלגה, דפק כרטיס גם אצלי במשרד, קיבל ייעוץ משפטי ושילם שכר טרחה. "תלכו אצלו, הוא טוב", אז נשארתי עוד ועוד קרוב. עומר ויותם גדלו וצמחו, שלום כיתה א'. וגם רוני נולדה וחשבון הבנק תפח אז עברנו לדירה הרבה יותר רחבה. כמה שנים אחרי, באותה שעה, באותה מיטה, בדירה החדשה – התעוררתי שוב משיחת השכמה. כבר עניין של שגרה. הייתי "קרוב". ״אגיע, אגיע״, הרגעתי את ״המלך״, ״אבל בצהריים, כי אתה היום בירושלים״.

עכשיו באים? הסתכלה עלי איילת בנזיפה כשנכנסתי ללשכתו של פואד, הפעם שר התשתיות, שנייה לאחר שסגר שיחה עם ראש הממשלה אהוד אולמרט. שכחת מי בנה אותך? זה כבר מאוחר. הוא דיבר איתך בבוקר על קזחסטן, עכשיו כבר צהריים. והמלך הסתדר. יחכה לך, באמת, מי שמע? מזל שיש את אולמרט. והוא גבר-גבר. אין עליו.

התברר שבאמת הגעתי מאוחר, כי משרד החוץ בעט מהבוקר בבן אליעזר ששוב הסתבך. לא רק אני הייתי "קרוב". גם אלכסנדר משקביץ, אוליגרך אנרגיה מקזחסטן. וברור שהבן, יריב, איש עסקים שעובד בקזחסטן. אז אם ישראל עושה הרבה עסקים בקזחסטן, למה לא לחבר? בחג הסוכות, כשעם ישראל מבלה בכבישים, שאל הבן את האב: למה שלא נקפוץ להרי אורל? נעשה קצת חיים. אז בסוכות הם לקחו כמה בגדים במזוודה – ובלי לעדכן את משרד החוץ נסעו לקזחסטן, בהתגנבות.

בקזחסטן זכו פואד האב ופואד הבן לאירוח נשיאותי. טייקון האנרגיה הקזחי משקביץ, שנחקר כבר עשור בבלגיה על תיק ענק של הלבנת הון, ארגן בערב ארוחת מלכים ומשתה. משני צידי השולחן המלא בכל טוב סעדו אנשי העסקים הקזחיים ובכירי הממשל, ובצד השני האורחים החשובים: האב, הבן ורוח השותפים המקומיים. לאחר הסעודה, הסתגר פואד עם האיש החזק במדינה, סגן ראש הממשלה כארים מאסימוב – ונפרד ממנו לאחר שעה ארוכה ובשמחה גדולה. שנה אחרי כן, תהיה זו שנה טובה ללשכת המסחר ישראל-קזחסטן. בעיקר בגלל הגידול הרב בייבוא, ובייצוא גם. של אנרגיה.

זה סטארט אפ שהונפק רק בארץ, עם שני סיבובי גיוס: לכל פוליטיקאי מרטין שלאף משלו. פתאום אנשים כל כך עשירים נהפכים לחברים הכי הכי קרובים. ותמיד יש להם נושא שיחה משותף: המשרד הממשלתי של הפוליטיקאי, העסקים של האוליגרך. ככה זה יוצא במקרה, שתמיד הם באותו נושא. ואז מן השמיים ובלי קשר, הרי אין לזה ראיות ומה עם חזקת החפות והספק הסביר? מיכל ליברמן עשתה את האקזיט הראשון, גם מיכל ברק עשתה קופה יפה. ועכשיו גם יריב בן אליעזר עשה את הסיבוב שלו.

כשמשרד החוץ גילה על מסעו של השר עם בנו איש העסקים – מבלי שקיבלו על כך הודעה - החלה השתוללות גדולה. אבל עכשיו צריך להשתיק: למשקביץ יש שותף גדול. בני שטיינמץ. ולשטיינמץ יש חבר – אולמרט. יכול להיות שבטלפון או שניים מבצע החילוץ של פואד מההסתבכות הסתדר?

תציץ, תגיד לו שלום, ותלך, אמרה לי איילת, כי בעוד חמש דקות מגיע מאשדוד ג'קי בן זקן. בן זקן לא הגיע לבד, אלא עם האוליגרך הגאורגי אברהם נניקשווילי, עוד טייקון אנרגיה בינלאומי, עוד חבר "קרוב" של פואד ושכן ושותף של בן זקן מאשדוד. נגמרה המהומה ותודה, נפרדה ממני איילת וסילקה. למלך עוד יש יום שלם של עבודה.

ושהפנטהאוז יחכה

כמה שנים אחרי, כשהיא מסובכת בהרצת מניות, התייצבה החבורה האשדודית למשימה חדשה: הרב פינטו רוצה להמליך את הנשיא הבא. וכשפינטו קורא, הם מתייצבים למערכה. לשמעון פרס היו אמנם עוד שנתיים בתפקיד ובקופה, אבל למועמד המוביל בחצר קרה נס ורפואה שלמה, אז זו הזדמנות טובה לסעודת הודיה, למפגן כוח ורצינות כוונות ועל הדרך –תמיד חשוב להכניס גם ספר תורה.

בן-אליעזר התעורר כמה חודשים קודם לכן מתרדמת קשה בבית החולים, ובכלי התקשורת כבר הכינו "חבצלות" מעודכנות ונערכו לעוד יום מיוחד של שידורים. "אנשים חושבים שאני הוזה, אבל ראיתי את השמים״, יספר בן-אליעזר בנוכחות צמרת המשטרה שכמובן לא נעדרה מההילולה. ״ראיתי את הלובן. ראיתי שאני נמשך למעלה, וזהו. הנשימו אותי במשך שישה ימים. הפרופסורים קראו לבני משפחתי והציעו להיפרד ממני, כי זה הלילה האחרון שלי. ביום החמישי הופיע הצדיק פינטו, ישב ליד מיטתי ובכה, ולמחרת בבוקר התעוררתי".

אז מלון הילטון נידב את המקום, בן זקן גייס חצי ממשלה, 30 פוליטיקאים וחצי מפירמידת הצמרת העסקית של המדינה. כולם באו למסיבה הגדולה של נשיא המדינה הבא. אלי ישי, אריאל אטיאס והנהגת ש"ס התייצבו בהרכב מלא. ציפי לבני ואיווט ליברמן תרמו את חלקם, גם אילן בן דב עם התספורת שהפכה לקרחת ואלי יצפאן גם, כי קמפיין זה קמפיין: צריך כסף אבל מגיע גם קצת לצחוק. "הצדיק פינטו" בירך על "תחיית המתים", ורפואה שלמה ל"אהוב במנהיגי האומה" – ויריית הקמפיין לנשיאות נורתה.

אחרי עשרות שנים בשירות המדינה, בצבא ובממשלה, לבן-אליעזר יש פנטהאוז חדש. הוא שם בצד שקל לשקל, חיסכון ליום צרה, עד שבקופה נצברו תשעה מיליון למטרה. הוא מעולם לא הסביר מאיפה הכסף, וכיצד הצליח מפרנסה בשירות המדינה לגרד מיליונים ולרכוש 300 מטר מול הים ביפו, ולהשקיף על מרכז פרס לשלום, מלמעלה. אבל די לשנאת העשירים: עכשיו כשהוא בן 78, עם תרומה כל כך גדולה למדינה, לא מגיע לבנאדם קצת שקט ופינה פרטית קטנה לשחק עם הנכדים?

אבל כש"הצדיק פינטו" רוצה להמליך את הנשיא הבא, פנטהאוז התשעה מיליון שבגבו של המרכז לשלום עוד יחכה. גם הים. גם השלום. כי הלילה עוד צעיר, ופואד גם.

חדש בטוויטר

  • ציוצים של אלדד
  • ציוצים על אלדד

כל הנושאים - כל האנשים

אביגדור ליברמן אבי גיל אבישי רביב אבנר ברק אברהם בורג אברהם הירשזון אברהם נניקשווילי אברום שלום אהוד אולמרט אהוד ברק אודי סגל אולפן שישי אוריאל רייכמן אורי דן אורי מסר אורנה אנגל אי די בי איילה חסון איילת אזולאי איילת שקד אילן בן דב אינתיפאדה איציק מרדכי איציק סודרי איתן אבריאל איתן כבל אלי ישי אלי לנדאו אליקים רובינשטיין אלכסנדר משקביץ אלפרד אקירוב אמנון אברמוביץ אמנון ליפקין שחק אנשי עסקים אפרים ברכה אריאל אטיאס אריה דרעי אריק שרון ארץ חדשה ארצות הברית אשליית הפסגה אתר Ynet בוזי הרצוג בוריס קרסני בחירות בחירות 1999 בחירות 2001 בחירות 2009 בחירות 2013 ביל קלינטון בלשים פרטיים בן כספית בני בגין בנימין נתניהו בני שטיינמץ בנק הפועלים בנקים בנק לאומי בשאר אסד גז גזפרום גיא רולניק גיא שניאור גידי וייץ גידי שמרלינג גיוס כספים גיימס קרוויל גלובס גליה מאור גלעד שליט גלעד שרון גקי בן זקן גקי מצא גרהרד שרדר גרנית הכרמל דה מרקר דובי ויסגלס דוד גרנות דודי אפל דוד מידן דורון כהן דיוויד זילברג דיוויד פוקס דילים פוליטיים דליה רבין דן כהן דן מרידור דנה בן יאיר דני אברמס דני דנקנר דפני ליף האזנות סתר האינתיפאדה השנייה הבנק הבינלאומי הדחת עדים הדלפות הולילנד הון שלטון הון שלטון עיתון הטלפון הלבן היועץ המשפטי לממשלה הלבנת הון הלנה ביילין המחוברים הסברה הפסד הקזינו של מרטין שלאף הרב ישראל לאו הרב עובדיה יוסף הרב פינטו התעשיות הבטחוניות ולדימיר גוסינסקי ועדות חקירה ועדת וינוגרד חברת החשמל חברת טאורוס חברת צים חברת קאל חומר שחור חוסני מובארכ חוקרים פרטיים חיזבאללה חיים רמון חלוקת ירושלים חמאס חקירות חקירת שרון חרש שירותי חקירות טוביה צפיר טוני בלייר טייקונים טל שטרן טרכטנברג יאנוש בן גל יגאל זילכה ידיעות אחרונות יואב הורוביץ יולי תמיר יוני קורן יוסי ביילין יוסי גנוסר יוסי מימן יוקר המחיה ילדי הפוליטיקאים ים המלח יעקב יאשה קדמי יצחק רבין יצחק תשובה ירון מילר ירושלים יריב בן אליעזר ישראל אהרוני ישראל היום כארים מאסימוב להב 433 לוביסטים לוני רפאלי מאיר פלבסקי מאיר שמגר מארק ריץ מבקר המדינה מהומות אוקטובר מוחמד דאחלן מוחמד ראשיד מועמר קדאפי מוריץ וייסגלס אלמגור ושות מחאת האוהלים מחאת המילואימניקים מיכאל צרנוי מיכה לינדנשטראוס מיכל ברק מיכל ליברמן מיקי בן יאיר מלון דן מלון הילטון מלחמת לבנון הראשונה מלחמת לבנון השנייה מנחם בגין מנחם עינן מעצ מפלגת האבודה מפלגת הליכוד מפלגת העבודה מפלגת קדימה מפלגת שס מפעל הפיס מרדכי מוטי גילת מרטין שלאף מרית דנון מרמה והפרת אמונים משה גאון משה טלגה משה ליאון משה מזרחי משה עמית משה שחל משפחה משפחת לבנת משפחת עופר משפחת שרון משפטי דיבה משרד החקירות ויצמן יער נבות תל צור נוחי דנקנר נוני מוזס נילי פריאל ניר גלעד נלסון מנדלה נפתלי בנט נקמה נשיא ארצות הברית נתיבי איילון נתן אשל סאלח טריף סונול סטנלי גרינברג סלקום סמי שמעון ספינים סקרים עבירות פליליות עוזי בנזימן עוזי דיין עופר נמרודי עופרת יצוקה עורכי דין עזריאל נבו עידן עופר עיתון הארץ עליזה אולמרט עמי איילון עמי סגיס עמיר פרץ עמית סגל עמנואל רוזן עמרי שרון עמרם מצנע ערוץ 2 ערוץ 10 ערפאת פואד בן אליעזר פוליטיקאים פוליטיקה פיני רובין פריימריז פרשת העמותות פרשת צאלים פרשת קו 300 צבי האוזר צביקה זרחיה צוות אנגלה צוות דורון צוות יאשה ציפי לבני קבלני קולות קזחסטן קמפ דיוויד קמפיין בחירות ראובן אדלר ראש הממשלה רביב דרוקר רוברט שרום רון חולדאי רוני מילוא רינה מצליח רם כספי רם שמגר רני בלייר רני רהב רפי גינת רפי חאמי רצח רבין רקפת רוסק עמינח רשות השידור שאול מופז שוחד וטובות הנאה שולה זקן שחיתות שי אופיר שירי ויצמן שלדון אדלסון שלום שמחון שלטון ההון שלמה נחמה שלמה עמר שמעון פרס שר הביטחון שרה דורון שרה נתניהו שרי אנסקי שרי אריסון תד אריסון תהליך השלום תחקירים תמי שינקמן תפירת תיקים תקשורת ישראלית תרומות וגיוס כספים

אלדד באינסטגרם