אלדד יניב

אלדד יניב, 48, נשוי לליאור, אבא לעומר, יותם ורוני. מאמין באחריות חברתית ובתיקון, אישי ולאומי.

בפייסבוק:

בטוויטר:

הירשמו לעדכונים בדוא"ל:

פניית פרסה, פרק 17: דוקטור שקשוקה ומיסטר כספי

חמישי, 10 אפריל 2014 11:24

איך מסבירים לבנק שמפלגה צריכה כסף כדי לנצח את ביבי? ממנים מקורב לתפקיד בכיר, מבקשים עזרה ממקורב אחר ומערבבים הכל בסיר. מה קורה כשרוב חברי הכנסת שלנו חייבים כספים, והרבה? והבנק הוא הנושה 

שכבל קצר לא יתערב בסוגייה, רק כספי יודע לסדר את הבעיה, חתך אהוד ברק את הדיון הסוער ותצפת על הנוף דרך העינית של הטלסקופ מדירת ה-480 מטר שלו בקומה ה-31 במגדלי אקירוב. ביום טוב, אפשר לראות את הנוף עד לפאתי נתניה דרך חלונות הענק בסלון, גם בלי משקפת.

כבל קצר היה הכינוי של איתן כבל, מזכ"ל "העבודה", שניסה להניע באותם ימים תוכנית גדולה להבראת המפלגה: לקצץ ולחתוך, להמיס שומנים ולפטר עובדים. לאיתן כבל יש אח, בועז, שתמיד עומד לצידו ועוזר. יש ביניהם הבדלי גובה ניכרים, וזה בדיוק מה שגרם לברק, שאהב להדביק לאנשים כינויים, להפעיל את הכפתור במוחו שמייצר דימויים: כבל קצר וכבל ארוך.

ב-2007, ברק בדיוק ניצח את עמי איילון בקרב הגדול על ראשות העבודה, ומצא מפלגה שקופתה ריקה עם חובות עתק ונכסים שמשועבדים בעיקר לבנק הפועלים. ״שלא יבלבל את המוח עם קיצוצים״, אמר ברק והסביר שעוד רגע יהיו בחירות. ״אהוד אולמרט נופל על הקרשים. רק אני יודע לנצח את ביבי ולקחת מידיו את השלטון. אבל זה יעלה לנו הרבה כסף״, סיכם ברק כמבין שאת העמותות מהפעם הקודמת כבר לא ניתן יהיה להחיות – וצריך למצוא באר נפט אחרת לשאוב ממנה ממונים.

כבל התייחס לתפקידו כמזכ"ל מפלגת העבודה ברצינות. מיד כשנבחר הבין שהמצב בכי רע. הוא הקים ועדה, גייס מומחים מהשורה הראשונה וחלם לבצע רפורמה גדולה. לצמצם בכאב, אבל לעשות את כל מה שנחוץ כדי להבריא את העסק ולהעלות את המפלגה על הפסים. ״בעולם שלי לא מוציאים את מה שלא מרוויחים״, הסביר כבל לברק את מציאותה של המפלגה בפגישתם הראשונה, ואת החינוך הטוב שהוא ואחיו בועז קיבלו מאמא שושנה.

״מישהו צריך להסביר לכבל קצר את החיים״, חייך ברק לנוכחים, כמה דקות אחרי שנטרקה הדלת והסתיימה הפגישה שבה הציג איתן כבל את מצבה הכספי הנורא של המפלגה. ״כבל קצר לא מבין שמפלגה זה לא עסק. לא צריך פה להגיע לאיזון. צריך שבנק הפועלים ישחרר לי הרבה כסף, ובזה רק רמי כספי יודע לטפל״.

אז עו״ד רם כספי נקרא למשימה. מילדותו הוא קיפץ בין לשכות הפוליטיקאים כמו במבי צעיר. אביו מיכה היה הפרקליט של דוד בן גוריון, וכספי הצעיר, איך שהוציא רישיון עריכת דין, כבר ייצג את "הזקן" בעצמו עם סוללת עוזרים. ״אין מישהו מ-100 המשפיעים שהוא לא אצלי״, אוהב כספי להצטנע ברשימת הלקוחות שצובאים על הדלת. אלפרד אקירוב, יוסי מימן, עופר נמרודי, עידן עופר, בני שטיינמץ, יצחק תשובה ונוחי דנקנר הם בני בית. גם הפוליטיקאים הבכירים.

כספי אמנם התפרסם כבשלן של שקשוקה, אבל יותר משהוא אוהב לטגן הוא מתמחה בלחבר. את הפוליטיקאים ואנשי העסקים מערבב כספי כמו ברמן מנוסה. משקשק בשייקר ומוזג את הכל לכוס קוקטייל גבוהה. כך למשל, כשניהל את המשא ומתן להקמת ממשלת אולמרט, היה לו חשוב, לטובת האומה, לחסום את מינויו של עמיר פרץ לשר האוצר. רבים מאנשי העסקים שהוא מייצג חששו שאם פרץ, שהיה אז יו"ר מפלגת העבודה, יקבל לידיו את האחריות על נכסי המדינה, "תיווצר בשוק ההון עננה". כבדה. זו הייתה סיבה מספיק טובה לסדר לפרץ את תיק הביטחון. ואז באה מלחמת לבנון השנייה.

אבל לא תמיד השקשוקה בושלה במידה. כל מי שעומד קצת במטבח יודע שלפעמים, כשלא שמים עין, יכולה תערובת העגבניות להשחיר ולהישרף ברגע חמקמק אחד. זה מה שקרה לכספי לפני שנים. הוא ייצג אז את ח"כ שלמה עמר שנחשד בשוחד, וב"פגישה לילית" אחת הסביר לעד המרכזי למה לא כדאי לו להעיד נגד הלקוח. כספי הורשע בפלילים בשתי ערכאות, בהטרדת עד בנסיבות מחמירות ורישיונו נשלל לתקופה. אז זה עוד לא היה כל כך מקובל לשלוח אנשי צווארון לבן לכלא, ובית המשפט הסתפק בעבודות שירות ובנזיפה חמורה אחת.

רק שמה שקורה פעם אחת כשמעיזים לחצות את הקווים עלול לשכפל את עצמו אחרי שנים. עכשיו זה השותף של כספי, עו"ד נבות תל צור, שנכנס ויוצא ממשרדי החקירות של יחידת להב 433 במשטרה, לכאורה, בשל חשדות דומים. במשרד של כספי, שמחלונותיו נפרס חוף הים, שוכנעה לא מזמן גם עדה אחרת, שולה זקן, לא לפתוח פה על החבר אהוד אולמרט.

בשנים ההן ראיתי בכספי מודל לחיקוי, או יותר נכון, זה מה שרציתי להיות כשאהיה גדול. ״הוא מושא הערצתך?״ שאלה אותי ליאור בעיניים פעורות מתדהמה אחרי שנתקלה בו לראשונה באיזו מסיבה. ״החברים החדשים שלך מגעילים אותי נורא. זו הפעם הראשונה והאחרונה שהגענו לכאן כזוג וביחד״. היא נעצה בי עיניים בבוז, כשישבנו במכונית בדרך חזרה. ״כל ההון והשלטון מתערבבים בפרטייה גדולה. הילדים שלנו עוד קטנים אבל עוד מעט כשיהיו גדולים, כך אתה רוצה שיראו את החיים?״.

הדבר שהפוליטיקאים שונאים באמת

איך מסבירים לבנקים שאני צריך חבל? שאל ברק באחת הישיבות, רגע לפני שהכניס את כספי עמוק לעניינים. חובות הענק של מפלגת העבודה היו בעיקר לבנק הפועלים. אלה היו חובות מאיימים, שאם לא יופחתו או "יוסדרו" או ייפרסו לשנים, לעולם לא יוחזרו – אבל גם ימחקו את הסיכוי שהמפלגה תשוב להשתלט על המדינה. מי שעמד אז בראש בנק הפועלים היה דני דנקנר לפני שהורשע בפלילים, פעמיים. על מתן שוחד, הלבנת הון, קבלת דבר בתחבולה והפרת אמונים בשימוש בכספים ציבוריים.

כספי חשב שהמשימה שהטיל ברק נפיצה, ואם לא תטופל בחוכמה היא עלולה להתפוצץ בעיתונים בעוצמה גדולה. זה לא פשוט שככה סתם ייעמד בנק במדינה לצידה של מפלגה. כל צעד נלקח בחשבון, וכך גזבר המפלגה הוותיק נשלח הביתה אחרי עשורים. במקומו גוייס משה עמית, לשעבר ממלא מקום המנכ"ל בבנק הפועלים שהיה בקשר מצוין עם הפקידים במסדרונות הקומות העליונות. זה צוות יפה אבל לא מספיק, אמר כספי וחתך את האוויר בתנועת ידיים חדה, אני אצטרך פה למבצע גם את פיני. פיני רובין הוא האח התאום והפחות מתוקשר של כספי. ביחד הם מטפלים בכל ראשי המשק ומקורבים מאד לראשי הבנקים. רובין הוא במקרה גם פרקליטה של שרי אריסון, בעלת השליטה בבנק הפועלים.

״ביחד נחלץ את המפלגה מהצרות״, פתח כספי ישיבה נוספת בלשכת שר הביטחון ותפס פיקוד, אף שברק ישב בראש השולחן, שירטט כספי את התוכנית בלי לשתף את הנוכחים בפרטים הקטנים. ״אבל יש לי תנאי אחד לכל הפעילות״, אמר כספי, ״כולנו כאן עוזרים למפלגה בהתנדבות״. לפוליטיקאים נותן כספי שירות משפטי בחינם. ככה הוא נהג שנים בשמעון פרס, וגם מפואד בן אליעזר לא לקח שקל. גם לא מאריאל שרון כשסייע לו בכל המשאים והמתנים. ומאולמרט? אותו הוא בכלל מגדיר חבר קרוב וגם רע. ללשכתו כשר התמ"ת היה מכניס לקוחות כמו שלמה נחמה או האחים עופר כדי לפתור בעיות ו"לקצר ביורוקרטיה". זה מה שטוב בפוליטיקאים שלא אוהבים לשלם, אבל להישאר חייבים הם ממש שונאים.

"אין פוליטיקאים מושחתים, רק עיתונות רעה ומבקר מדינה פופוליסט שיבריחו מפה את כל העשירים״, נהג כספי להגיד בכל עיתון ובכל סמול טוק לפני ישיבה עסקית. תמיד הוא סגר לפני דקה את הטלפון עם איזה מדינאי שרצה עצה, או בנקאי או טייקון שחושב שעוד רגע הוא בצרות. ניגוד עניינים זו המצאה של עיתונאים רעי לב. בחיים, מאחדים עניינים. למה לא? זה מקצר הליכים וביורוקרטיה הרסנית. ובעיקר, עוזר לכל הנוכחים. אז אם אתם רוצים, תרשיעו אותי באיחוד עניינים, מסביר כספי את תמצית הסיוע שהוא נותן ללקוחות.

את השירות שלו קיבלו האחים עופר על מגש של כסף. אחרי שסיים לבשל עם החשב הכללי ניר גלעד שקשוקה ו"שכנע" את מדינת ישראל למכור את צים לאחים בהנחה של עשרות מיליוני שקלים, כאילו זה היה במבצע לחגים, המליץ כספי לעידן עופר למנות את ניר גלעד להנהלת החברה לישראל, במשכורת של מיליוני שקלים. עם ג'קי מצא, ראש החטיבה המקצועית ברשות המיסים, הגיע כספי ל"הסכמה" על חבות מופחתת במס, כשחברת הסלולר סלקום נמכרה מהאחים ספרא לאי-די-בי של נוחי דנקנר. ככה זה כשהמדינה עושה עם כספי עסקים. תמיד היא מוכרת בזול או קונה ביוקר, תלוי מה הלקוחות של כספי רוצים. אחרי שכספי לחץ ידיים, הוא הציע לשר האוצר אולמרט לקדם את מצא לראש רשות המיסים. משם נשלח מצא לכלא, על שקשוקה בכלל אחרת.

כספי לא גדל על העצים

אם מעו"ד דב ויסגלס למדתי שיעור ראשון שמפוליטיקאים לא לוקחים כספים, גם כשנותנים להם שירותים משפטיים מצויינים, מכספי כבר קיבלתי בנושא סמינריון. כשבן אליעזר הזעיק אותנו לסלק את אברהם בורג מכיסא יו"ר מפלגת העבודה שבו רק זכה, הסתערנו ברגע אחד על הקלפיות עם טענות לזיופים ולמפקד ארגזים. כבר באותו יום עצרנו את ועדת הבחירות מלפרסם את התוצאות. בורג, היו"ר הנבחר על הנייר, נשאר בביתו שבנטף, ועוד רגע יחוסל.

צללתי לעבודה גדולה בתיק הזה: שכרנו חוקרים פרטיים, ארגנו הקלטות, החתמנו חברי מפלגה על תצהירים. עברנו לגור בבית הדין של מפלגת העבודה עם השם המצחיק: המוסד לבירור עתירות. הלילות הפכו לימים, שהפכו לשבועות, שהפכו לחודשים. רונן אחי ושותפי למשרד עורכי הדין שהקמתי - שאל אותי: נו, מה יהיה עם שכר הטרחה? רק פתחנו משרד ויש ארנונה. שאלתי את כספי: נו, מה יהיה עם שכר הטרחה? רק פתחנו משרד ויש ארנונה. ״טרחה יש. שכרנו במצוותנו, והארנונה על ראש שמחתנו״, חרז לי כספי. לא יהיה שכר טרחה וגם לא נבקש. כסף מפואד? השתגעת? עוד תלמד שזו מצווה. מצווה גדולה לעזור לשר. כשהממלכה קוראת, לא שואלים. באים. כי מצווה הבאה לידך, לא מחמיצים.

אף שכספי נתן עצה טובה לכל הפוליטיקאים הבכירים בעשורים האחרונים, רק באחד מהם הוא ראה  מועמד אולטימטיבי לראשות הממשלה: נוחי דנקנר. הוא סחב אותו מלשכה אחת של שר ללשכה של שר אחר. "זו חובה על השרים לפגוש את דנקנר ואם שר האוצר וראש הממשלה האזינו לנוחי, שיש לו הרבה מה לומר על מה שקורה, על מה שצריך לקרות, אני רואה בזה ברכה״, נימק כספי. ״הוא עומד בראש חברות ציבוריות גדולות במשק". כשתקפו אותו שנוחי הוא טייקון מקומי, סיכם אז כספי את תחזיתו: "נוחי הוא לא רק איש עסקים. יש לו לב רחב. וכן, הוא גם היה יכול להיות ראש ממשלה מעולה". לו רצה.

אם לא קראתם בעיתונים שמפלגת העבודה פשטה את הרגל, אפשר להניח שכספי עשה עבודה טובה ופירק לברק את הפצצה המתקתקת של מפלגה שכמעט הלכה לפשיטת רגל. מאז אותה ישיבה שבה לקח כספי את המושכות ופרס את החובות ואת הבעיות, למפלגת העבודה ישנן עדיין צרות כספיות. גם לליכוד. גם למפלגות החרדיות. גם למפלגות הערביות. והנה סיבה טובה למה לבנקים בישראל אין תחרות: כדי לשנות את החוק ולהכניס מתחרים חדשים, צריך אצבעות ותומכים בכנסת. אבל איך ימצאו אצבעות אם רבים מ-120 חברי הכנסת הם חייבים, והבנקים שאותם צריך להכניס לתחרות – הם הנושים?

חדש בטוויטר

  • ציוצים של אלדד
  • ציוצים על אלדד

כל הנושאים - כל האנשים

אביגדור ליברמן אבי גיל אבישי רביב אבנר ברק אברהם בורג אברהם הירשזון אברהם נניקשווילי אברום שלום אהוד אולמרט אהוד ברק אודי סגל אולפן שישי אוריאל רייכמן אורי דן אורי מסר אורנה אנגל אי די בי איילה חסון איילת אזולאי איילת שקד אילן בן דב אינתיפאדה איציק מרדכי איציק סודרי איתן אבריאל איתן כבל אלי ישי אלי לנדאו אליקים רובינשטיין אלכסנדר משקביץ אלפרד אקירוב אמנון אברמוביץ אמנון ליפקין שחק אנשי עסקים אפרים ברכה אריאל אטיאס אריה דרעי אריק שרון ארץ חדשה ארצות הברית אשליית הפסגה אתר Ynet בוזי הרצוג בוריס קרסני בחירות בחירות 1999 בחירות 2001 בחירות 2009 בחירות 2013 ביל קלינטון בלשים פרטיים בן כספית בני בגין בנימין נתניהו בני שטיינמץ בנק הפועלים בנקים בנק לאומי בשאר אסד גז גזפרום גיא רולניק גיא שניאור גידי וייץ גידי שמרלינג גיוס כספים גיימס קרוויל גלובס גליה מאור גלעד שליט גלעד שרון גקי בן זקן גקי מצא גרהרד שרדר גרנית הכרמל דה מרקר דובי ויסגלס דוד גרנות דודי אפל דוד מידן דורון כהן דיוויד זילברג דיוויד פוקס דילים פוליטיים דליה רבין דן כהן דן מרידור דנה בן יאיר דני אברמס דני דנקנר דפני ליף האזנות סתר האינתיפאדה השנייה הבנק הבינלאומי הדחת עדים הדלפות הולילנד הון שלטון הון שלטון עיתון הטלפון הלבן היועץ המשפטי לממשלה הלבנת הון הלנה ביילין המחוברים הסברה הפסד הקזינו של מרטין שלאף הרב ישראל לאו הרב עובדיה יוסף הרב פינטו התעשיות הבטחוניות ולדימיר גוסינסקי ועדות חקירה ועדת וינוגרד חברת החשמל חברת טאורוס חברת צים חברת קאל חומר שחור חוסני מובארכ חוקרים פרטיים חיזבאללה חיים רמון חלוקת ירושלים חמאס חקירות חקירת שרון חרש שירותי חקירות טוביה צפיר טוני בלייר טייקונים טל שטרן טרכטנברג יאנוש בן גל יגאל זילכה ידיעות אחרונות יואב הורוביץ יולי תמיר יוני קורן יוסי ביילין יוסי גנוסר יוסי מימן יוקר המחיה ילדי הפוליטיקאים ים המלח יעקב יאשה קדמי יצחק רבין יצחק תשובה ירון מילר ירושלים יריב בן אליעזר ישראל אהרוני ישראל היום כארים מאסימוב להב 433 לוביסטים לוני רפאלי מאיר פלבסקי מאיר שמגר מארק ריץ מבקר המדינה מהומות אוקטובר מוחמד דאחלן מוחמד ראשיד מועמר קדאפי מוריץ וייסגלס אלמגור ושות מחאת האוהלים מחאת המילואימניקים מיכאל צרנוי מיכה לינדנשטראוס מיכל ברק מיכל ליברמן מיקי בן יאיר מלון דן מלון הילטון מלחמת לבנון הראשונה מלחמת לבנון השנייה מנחם בגין מנחם עינן מעצ מפלגת האבודה מפלגת הליכוד מפלגת העבודה מפלגת קדימה מפלגת שס מפעל הפיס מרדכי מוטי גילת מרטין שלאף מרית דנון מרמה והפרת אמונים משה גאון משה טלגה משה ליאון משה מזרחי משה עמית משה שחל משפחה משפחת לבנת משפחת עופר משפחת שרון משפטי דיבה משרד החקירות ויצמן יער נבות תל צור נוחי דנקנר נוני מוזס נילי פריאל ניר גלעד נלסון מנדלה נפתלי בנט נקמה נשיא ארצות הברית נתיבי איילון נתן אשל סאלח טריף סונול סטנלי גרינברג סלקום סמי שמעון ספינים סקרים עבירות פליליות עוזי בנזימן עוזי דיין עופר נמרודי עופרת יצוקה עורכי דין עזריאל נבו עידן עופר עיתון הארץ עליזה אולמרט עמי איילון עמי סגיס עמיר פרץ עמית סגל עמנואל רוזן עמרי שרון עמרם מצנע ערוץ 2 ערוץ 10 ערפאת פואד בן אליעזר פוליטיקאים פוליטיקה פיני רובין פריימריז פרשת העמותות פרשת צאלים פרשת קו 300 צבי האוזר צביקה זרחיה צוות אנגלה צוות דורון צוות יאשה ציפי לבני קבלני קולות קזחסטן קמפ דיוויד קמפיין בחירות ראובן אדלר ראש הממשלה רביב דרוקר רוברט שרום רון חולדאי רוני מילוא רינה מצליח רם כספי רם שמגר רני בלייר רני רהב רפי גינת רפי חאמי רצח רבין רקפת רוסק עמינח רשות השידור שאול מופז שוחד וטובות הנאה שולה זקן שחיתות שי אופיר שירי ויצמן שלדון אדלסון שלום שמחון שלטון ההון שלמה נחמה שלמה עמר שמעון פרס שר הביטחון שרה דורון שרה נתניהו שרי אנסקי שרי אריסון תד אריסון תהליך השלום תחקירים תמי שינקמן תפירת תיקים תקשורת ישראלית תרומות וגיוס כספים

אלדד באינסטגרם